Arcymistrzowski Turniej Kołowy Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej.
To jeden z najsilniej obsadzonych turniejów kobiecych rozgrywanych w Europie. W dniach 23.11-1.12.2016 w Klubie Szachowym Polonia Wrocław zmierzą się ze sobą czołowe szachistki z Polski oraz Europy. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z pasjonujących pojedynków.
Rundy na zdjęciach
Zakończenie
Zakończenie Turnieju
  • 1
  • 2
  • 3
  • Uroczyste otwarcie
  • Rundy na zdjęciach
  • Zakończenie

W stolicy Dolnego Śląska dobiegł końca Arcymistrzowski Turniej Szachowy Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej. Zwyciężyła najmłodsza uczestniczka, zaledwie 16-letnia Zhansaya Abdumalik z Kazachstanu, która imponowała formą oraz umiejętnościami.

Abdumalik nie była faworytką turnieju, ale przez 9 runda grała równo i pokazała wysoką formę. Nie przegrała żadnej partii i zasłużenie stanęła na najwyższym stopniu podium. – Zhansaya to jedna z najbardziej utalentowanych młodych szachistek na świecie i grą we Wrocławiu pokazała, że zasługuje na taką opinię – mówi Jolanta Zawadzka, jedna z najlepszych obecnie polskich szachistek, srebrna medalistka w drużynie z olimpiady szachowej w Baku. Obie zawodniczki zmierzyły się w ostatniej rundzie, a ich pojedynek zakończył się remisem. Z polskiej srebrnej drużyny, która w komplecie stawiła się we Wrocławiu, na podium turnieju stanęła Monika Soćko, która zajęła 3. miejsce. Na 2. pozycji zmagania zakończyła Rosjanka Anastasia Bodnaruk.

Zwyciężczyni turnieju bardzo spodobał się Wrocław. – Przyjechałyśmy do polski na dwa dni przed turniejem, więc był też czas na zwiedzanie. Bardzo się cieszę z wygranej, to było dla mnie świetne doświadczenie. Przed turniejem miałam dopiero szósty ranking, a udało się wygrać, więc moja radość jest tym większa –powiedziała Abdumalik. Szachowi eksperci już dziś wróżą jej ciekawą przyszłość. W Kazachstanie, mimo młodego wieku, już uchodzi za szachową gwiazdę, a w Ałmatach działa akademia szachowa jej imienia, która szkoli ponad 500 dzieci.

Wszystkie zawodniczki na każdym kroku podkreślały świetną, wręcz rodzinną atmosferę, jaka już od kilku lat jest znakiem rozpoznawczym wrocławskiego turnieju. Doszło nawet do tego, że podczas ceremonii zamknięcia turnieju zawodniczki wręczyły nagrodę niespodziankę organizatorom. – Co roku z ogromną przyjemnością przyjeżdżamy do Wrocławia, bo wszystko jest tutaj znakomicie przygotowane – powiedziała w imieniu uczestniczek Monika Soćko.

Wyniki 9 rundy: Salome Melia – Yuliya Shvayger 1/2, Karina Szczepkowska – Anastasia Bodnaruk 0-1, Mariola Woźniak – Klaudia Kulon 0-1, Alina Kaszlinska – Monika Soćko 0-1, Zhansaya Abdumalik – Jolanta Zawadzka 1/2.

Klasyfikacja końcowa turnieju: 1. Zhansaya Abdumalik (Kazachstan) – 7 pkt.; 2. Anastasia Bodnaruk (Rosja) – 6,5; 3. Monika Soćko (Polska) – 6; 4. Jolanta Zawadzka (Polska) – 5,5; 5. Yuliya Shvayger (Izrael) – 4; 6. Karina Szczepkowska (Polska) – 4; 7. Alina Kaszlinska (Rosja) – 4; 8. Salome Melia (Gruzja) – 3,5; 9. Klaudia Kulon (Polska) – 3,5; 10. Mariola Woźniak (Polska) – 1.

(Relacja Tomasz Brusiło www.polonia.wroclaw.pl)

Informujemy, że zakończenie Memoriału Krystyny Hołuj-Radzikowskiej odbędzie się 01 grudnia (czwartek) o godzinie 15:30 w Klubie Szachowym Polonia Wrocław, przy ulicy Wita Stwosza 37-38.

W ósmej rundzie Arcymistrzowskiego Turnieju Szachowego Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej szczególnie ciekawie zapowiadała się partia Jolanty Zawadzkiej z Aliną Kaszlinską. Emocje nie trwały jednak długo, bo wrocławska arcymistrzyni szybko ograła rywalkę.

Rok temu starcie Joli Zawadzkiej z Aliną Kaszlinską w ostatniej rundzie decydowało o zwycięstwie w całym turnieju. Wówczas górą była zawodniczka z Rosji. Tym razem wrocławianka wzięła rewanż, wygrywając pojedynek bardzo szybko – po zaledwie 23 ruchach. Jola zaczęła turniej od dwóch porażek, ale finisz ma imponujący. W sześciu kolejnych partiach zdobyła pięć punktów, a w ostatniej rundzie jej rywalką będzie liderująca Zhansaya Abdumalik, która jest już o krok od wygrania turnieju. W środę szybko zakończył się też pojedynek Klaudii Kulon z Kariną Szczepkowską, w którym już po 13 ruchach padł remis. Długo trwała natomiast rywalizacja Abdumalik z Yuliyą Shvayger, w której reprezentantka Kazachstanu ostatecznie była lepsza. Wygrała też Anastasia Bodnaruk – jedyna przed ostatnią rundą szachistka, która może jeszcze dogonić w klasyfikacji Zhansayę. W starciu Moniki Soćko z Mariolą Woźniak padł remis.

Wyniki 8 rundy: Yuliya Shvayger – Zhansaya Abdumalik 0-1, Jolanta Zawadzka – Alina Kaszlinska 1-0, Monika Soćko – Mariola Woźniak 1/2, Klaudia Kulon – Karina Szczepkowska 1/2, Anastasia Bodnaruk – Salome Melia 1-0.

W 9. rundzie (czwartek, godz. 10.00) zagrają:Salome Melia – Yuliya Shvayger, Karina Szczepkowska – Anastasia Bodnaruk, Mariola Woźniak – Klaudia Kulon, Alina Kaszlinska – Monika Soćko, Zhansaya Abdumalik – Jolanta Zawadzka.

Tabela po 8 rundzie.

(Relacja Tomasz Brusiło www.polonia.wroclaw.pl)

Siódma runda Arcymistrzowskiego Turnieju Szachowego Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej stała pod znakiem pojedynku liderki – zaledwie 16-letniej Zhansayi Abdumalik z ubiegłoroczną triumfatorką turnieju Aliną Kaszlinską. Wygrała reprezentantka Kazachstanu, która zgłasza tym samym aspiracje sięgające zwycięstwa w całym turnieju.

Po siedmiu rundach Zhansaya Abdumalik ma na koncie 5,5 pkt. i samotnie przewodzi klasyfikacji generalnej. Wygraną w starciu z Kaszlinską młoda reprezentantka Kazachstanu potwierdziła wysoką formę i aspiracje sięgające zwycięstwa w całym turnieju. Kolejne zwycięstwo zanotowała Jolanta Zawadzka, która pokonała koleżankę z klubu i reprezentacji Polski Mariolę Woźniak. Anastasia Bodnaruk wygrała z Yulią Shvayger, a w starciu Klaudii Kulon z Salome Melią oraz Kariny Szczepkowskiej z Moniką Soćko padł remis.

Wyniki 7 rundy: Anastasia Bodnaruk – Yuliya Shvayger 1:0, Salome Melia – Klaudia Kulon 1/2, Karina Szczepkowska – Monika Soćko 1/2, Mariola Woźniak – Jolanta Zawadzka 0-1, Alina Kaszlinska – Zhansaya Abdumalik 0-1.

Tabela po 7 rundzie.

(Relacja T. Brusiło, polonia.wroclaw.pl)

W szóstej rundzie Arcymistrzowskiego Turnieju Szachowego Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej zmierzyły się ze sobą dwie najmłodsze uczestniczki turnieju: Zhansaya Abdumalik i Mariola Woźniak. Wygrała reprezentantka Kazachstanu, która została liderką turnieju.

Zaledwie 16-letnia Zhansaya Abdumalik do Wrocławia przyjechała w bardzo dobrej formie i po sześciu rundach przewodzi turniejowej klasyfikacji z dorobkiem 4,5 pkt. Reprezentantka Kazachstanu nie przegrała jeszcze żadnej partii, a na koncie jak dotychczas ma po trzy zwycięstwa i remisy. Ciekawie będzie we wtorek, gdy zmierzy się z ubiegłoroczną triumfatorką turnieju Aliną Kaszlinską. W poniedziałek reprezentująca Rosję (i świetnie mówiąca po polsku) Kaszlinska zremisowała z Yulią Shvayger, a Monika Soćko zaliczyła remis w starciu z Melią Salome. Po słabszym początku na właściwe tory wróciła Jolanta Zawadzka, która tym razem pokonała koleżankę z reprezentacji Polski – Karinę Szczepkowską.

Wyniki 6 rundy: Yuliya Shvayger – Alina Kaszlinska 1/2, Zhansaya Abdumalik – Mariola Woźniak 1-0, Jolanta Zawadzka – Karina Szczepkowska 1-0, Monika Soćko – Melia Salome 1/2, Klaudia Kulon – Anastasia Bodnaruk 0-1.

Tabela po 6 rundach.

(Relacja T. Brusiło, polonia.wroclaw.pl)

Uczestniczki Turnieju

Jolanta Zawadzka
WGM Jolanta Zawadzka
Karina Szczepkowska
WGM Karina Szczepkowska
Klaudia Kulon
WGM Klaudia Kulon
Salome Melia
WGM Salome Melia
Yuliya Shvayger
WIM Yuliya Shvayger
Abdumalik Zhansaya
WGM Abdumalik Zhansaya
Alina Kashslinska
WGM Alina Kashslinska
Anastasia Bodnaruk
WGM Anastasia Bodnaruk
Monika Soćko
WGM Monika Soćko
Mariola Woźniak
WIM Mariola Woźniak