W trzeciej rundzie Arcymistrzowskiego Turnieju Szachowego Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej zanotowano aż cztery remisy. Turniej jak na razie jest bardzo wyrównany i po trzech rundach aż sześć szachistek ma na koncie po 2 punkty.

W piątek podziału punktów nie było tylko w partii Kariny Szczepkowskiej z Mariolą Woźniak, w której górę wzięło doświadczenie Kariny. Pozostałe partie zakończyły się remisami, a w konsekwencji po trzech rundach na czele klasyfikacji mamy aż sześć zawodniczek z dorobkiem 2 punktów. Są to: Monika Soćko, Anastasia Bodnaruk, Zhansaya Abdumalik, Yuliya Shvayger, Karina Szczepkowska i Alina Kaszlińska. O pół punku mniej od wymienionych zgromadziła Salome Melia, a trzy reprezentantki Polski – Jolanta Zawadzka, Mariola Woźniak i Klaudia Kulon jak na razie mają po 0,5 pkt.

Wyniki 3 rundy

Tabela po trzeciej rundzie

(Relacja: Tomasz Brusilo, polonia.wroclaw.pl)

We Wrocławiu trwa Arcymistrzowski Turniej Szachowy Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej. W czwartek zawodniczki rozegrały drugą rundę. W pojedynku dwóch najlepszych polskich szachistek Monika Soćko wygrała z Jolantą Zawadzką. Z kolei najmłodsza w turnieju Mariola Woźniak zremisowała z Gruzinką Salome Melią.

Pojedynki Moniki Soćko z Jolantą Zawadzką zawsze są ciekawe. Obie zawodniczki regularnie meldują się na podium mistrzostw Polski kobiet, w ostatnich latach zmieniając się kolejnością na najwyższym jego stopniu. Tym razem górą była Soćko, która wygrała w 51 ruchach. Jola, obok Klaudii Kulon, wciąż czeka na swoje pierwsze punkty w turnieju – obie zawodniczki zmierzą się ze sobą już w piątek w 3. rundzie. W meczu dwóch najsilniejszych rankingowo zawodniczek, który był wewnętrzną potyczką reprezentantek Rosji, Alina Kaszlińska zremisowała z Anastasią Bodnaruk. Pierwsze punkty zdobyła Mariola Woźniak po remisie z Salome Melią. 

Relacja T.Brusiło, www.polonia.wroclaw.pl

Jedną z imprez towarzyszących otwarciu Arcymistrzowskiego Turnieju Szachowego Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej był towarzyszący zmaganiom szachistek turniej VIP, który na starcie zgromadził polityków, artystów i szachowych działaczy. Kto spośród nich okazał się najlepszym szachistą?

Turniej cieszył się sporym zainteresowanie, a w szranki stanęli m.in. były Wojewoda Dolnośląski Aleksander Skorupa, świetny sędzia szachowy i Prezes PZSzach Tomasza Delega czy artysta plastyk Zygmunt Nasiółkowski, autor towarzyszącej turniejowi wystawy plastycznej „szachy w sztuce – sztuka w szachach”. Zawodnicy mierzyli się w blitzu, na każdą rundę mają c zaledwie 5 minut. Kto okazał się najlepszy? Zwyciężył aktualny Prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Delega, który zgromadził komplet siedmiu punktów, wygrywając wszystkie pojedynki. Gratulujemy!

Wyniki turnieju VIP.

Zaraz po ceremonii otwarcia zawodniczki przystąpiły do rywalizacji w pierwszej rundzie Arcymistrzowskiego Turnieju Szachowego Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej. Jakie padły wyniki?

Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Renata Mauer-Różańska, dwukrotna mistrzyni olimpijska w strzelectwie, wykonali honorowe pierwsze ruchy w partii Jolanty Zawadzkiej z Yuliyą Shvayger. Niestety, faworytka gospodarzy przegrała w 1 rundzie z reprezentantką Izraela, a ubiegłoroczna zwyciężczyni turnieju Alina Kaszlińska pokonała Klaudię Kulon. Najdłużej trwał pojedynek najmłodszej uczestniczki turnieju Marioli Woźniak z rozstawioną z pierwszym numerem Rosjanką Anastasią Bodnaruk. Po ponad pięciu godzinach walki reprezentantka Polonii Wrocław musiała uznać wyższość rywalki. W starciach Melii Salome z Kariną Szczepkowską oraz Moniko Soćko z Zhansayą Abdumalik padły remisy.

Relacja T.Brusiło, www.polonia.wroclaw.pl

W środę w siedzibie Polonii Wrocław nastąpiło uroczyste otwarcie Arcymistrzowskiego Turnieju Szachowego Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej. Zawodniczki zostały powitane kwiatami oraz gromkimi brawami od przybyłych gości. Nastąpiło także uroczyste otwarcie towarzyszącej turniejowi wystawy plastycznej.

Podczas ceremonii otwarcia turnieju najmłodsza z reprezentantek Polski Mariola Woźniak oraz trener reprezentacji Marek Matlak otrzymali Złote Krzyże Zasługi z rąk Andrzeja Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – to nagroda za wywalczenie przez polską drużynę kobiecą srebrnych medali podczas Olimpiady Szachowej w Baku. Wszystkie zawodniczki przywitano kwiatami oraz gromkimi brawami. Przedstawienia uczestniczek turnieju, wraz z krótką charakterystyką ich stylu gry, dokonał szachista Polonii Wojciech Moranda. Dodatkowo przed rozpoczęciem turnieju nastąpiło także uroczyste otwarcie wystawy plastycznej „szachy w sztuce – sztuka w szachach”. Na ścianach w sali gry eksponowane są grafiki z motywami szachowymi, a także rysowane tuszem portrety wszystkich zawodniczek uczestniczących w turnieju. Autorem prac jest pochodzący z Wałbrzycha artysta plastyk Zygmunt Nasiółkowski.

Galeria zdjęć z ceremonii otwarcia

Relacja T.Brusiło, www.polonia.wroclaw.pl